PĀRI JŪRĀM UN TUKSNEŠIEM

KAŅEPES KULTŪRAS CENTRS PUFU ZĀLE 30.09 / 19.00

Iesprūduši tuksneša vidū, jūrā uz svešas jahtas, anonīmā kravas mašīnas nodalījumā un imigrantu nometnē. Seši stāsti par cilvēkiem, kuri devušies ceļā, bet vēl nav ieradušies galamērķī. Īsfilmu varoņi ir mūsdienu klejotāji, kuri, cerot uz labāku dzīvi, bēg no režīmiem, kariem un nabadzības. Daudzi no viņiem ilgstoši atrodas savdabīgā un bieži bezcerīgi nospiedošā tranzītstāvoklī. Programmā iekļautas filmas, kuras tieši un asi reaģē uz pašreizējo bēgļu krīzi un apraksta daudzu tūkstošu cilvēku realitāti, kura, kā akcentēts poētiskajā darbā "Refugees blues", ir līdzīga bēgļu situācijai otrā pasaules kara laikā.

 

MINIYAMBA / STAIGĀJOŠAIS BLŪZSLuc Perez, animācijas filma, Dānija, Francija, 2013, 14'3

Līdzīgi kā tūkstošiem cilvēku visā pasaulē, kuri katru dienu atstāj savu dzimto zemi, jaunais malietis Abdu ir nolēmis doties uz Eiropu. Ceļš no Nigēras upes līdz Seutas dzeloņdrāšu žogam, kur sapņi sastopas ar skarbo realitāti, tālajām Rietumu gaismām...

 

CILVĒKI NO LAIVĀMPaul Meschùh, drāma, Vācija, 2016, 28"

Pēc kuģa avārijas ceļā no Somālijas uz Eiropu, Musu izglābj kāds turīgs pāris, uzvelkot viņu uz savas ekskluzīvās jahtas. Atlētiskais jaunais vīrietis ir vienīgais Vidusjūrā notikušās katastrofas izdzīvojušais un lūdz Hansu un Gerlindi viņu slepus pārvest pāri robežai. Apšaubot Musa patiesos nodomus, jahtas īpašniekus māc neuzticība, bailes un vēlme līdzcilvēkam palīdzēt. Politiska drāma, kurā divas nošķirtas pasaules satiekas vienā globālā kopienā.

 

VASARA, Ronny Trocker, drāma, Francija, Beļģija, 2016, 7"

Ir vasara un ir karsts. No vafeļu konusa pil saldējums, tēvs fotografē savu bērnu. Pēkšņi kāds vīrs pievērš viņa uzmanību. Iedvesmojoties no fotogrāfa Huana Medina (Juan Medina) fotogrāfijas, kas uzņemta 2006. gadā Spānijā, Gran Tarajal pludmalē, režisors Ronijs Trokers (Ronny Trocker) iedzīvina situāciju, kas notika šodien un tāpat arī vakar, tikai atšķirība ir tāda, ka šodien neviens nereaģē. Laiks ir sastindzis. Melnādains vīrietis pārguris guļ krastā. Šķiet, ka neviens nav pamanījis viņa ierašanos.
 

NEKURIENES ROBEŽA: MANUS SALA, Lukas Schrank, animācijas filma, Austrālija, 2014, 15"

Nekurienes robeža: Balsis no Manusas salas ir animācijas īsfilma, kas stāsta par diviem vīriem, kuri ir aizturēti un šobrīd atrodas Austrālijas bēdīgi slavenajā Manusas salas aizturēšanas centrā. 2014. gada oktobrī režisors Lūkass Šranks (Lukas Schrank) sazvanījās ar vīriem, kuri spēja dalīties savos stāstos no centra iekšienes. Viņu intervijas atklāj šausminošu ieskatu to 2000 cilvēku dzīves realitātē, kuri tiek turēti Austrālijas piekrastes aizturēšanas centros. Viņu stāsti ir filmas balss, kas ved mūs caur Džakartas mazajām ieliņām, pāri jūrai, nonākot tieši aiz Manusas salas reģionālā aizturēšanas centra nožogotajām sienām.

 

SABIEDRĪBA, Jens Assur, drāma, Zviedrija, 2012, 16"

Vienpadsmit svešinieki ir spiesti dalīt šauru telpu ceļā pretī nezināmajam. Smagos un neskaidros apstākļos viņi sastopas ar saviem aizspriedumiem un bailēm, vienlaikus paļaujoties citam uz citu, lai izdzīvotu. Pēc nenoteikta laika svešinieku grupas attiecību dinamika rada ārpasaules atspoguļojumu.
 

 

BĒĢĻU SĒRAS, Stephan Bookas / Tristan Daws, dokumentālā filma, Lielbritānija, 2016, 6"

Necilas būdas slejas gar automaģistrāli, kas ved uz Kalē ostu. Starp tām uz striķiem izkarināta veļa, zeme zem tām dubļaina. Virs ugunskura vārās ūdens, un iepirkumu ratiņos atrodas kāda cilvēka visa iedzīve. Mēs redzam ainas ar bēgļiem, kuri šeit izveidojuši nometni, un kamera iemūžina šīs ainas V. H. Odena (W. H. Auden) dzejoļa „Bēgļa blūzs” (Refugee Blues) pavadījumā. Cilvēki dumpojas, tie vēlas doties tālāk.

 

Filmas tiek demonstrētas oriģinālvalodā ar latviešu subtitriem.

Kuratore: Astra Zoldnere