EBREJU KLEJOTĀJI

KAŅEPES KULTŪRAS CENTRS PUFU ZĀLE 02.10 / 16:00

Ko nozīmē būt ebrejam 21. gadsimtā? Ko tas nozīmēja pirms 70 gadiem? Vai ebrejs var būt musulmanis un vai koncentrācijas nometne var būt rotaļlietu laukums? Ko visam pa vidu tur meklē Eizenšteins? Palūkojoties gan no vēsturiskās, gan mūsdienu prizmas, tiek mēģināts atklāt ar kādām problēmām, interesantām situācijām vai apstākļiem saskarās cilvēki starp mums, par kuru "klejotāju" likteni mēs ikdienā mēdzam aizmirst. 

AICINĀJUMS PASAULES EBREJIEM, dokumentālā filma, PSRS, 1941, 6"

Grupa izcilāko Padomju Savienības ebreju rakstnieku un mākslinieku 1941. gadā parakstīja aicinājumu visiem pasaules ebrejiem, lūdzot tos pievienoties Padomju tautām „svētajā karā pret fašismu... iznīcinot cilvēces un ebreju tautas ienaidnieku”. Šīs grupas dalībnieki bija aktieris Solomons Mihoelss (Solomon Mikhoels), dzejnieks Perecs Markišs (Peretz Markish) un filmu režisors Sergejs Eizenšteins (Sergei Eisenstein). Šie kinohronikas materiāli ataino viņu daiļrunīgos un dedzīgos aicinājumus. Diemžēl traģiski aprāvās Miholesa un Markiša dzīves, kad viņi kļuva par Staļina tīrīšanas upuriem 20. gs. 40. un 50. gados (Eizenšteins mira dabīgā nāvē 20. gs. 40. gados). Šī filma ir kā būtisks apliecinājums tam, kā Padomju valdība mazināja savu ietekmi etniskās politikas jomā, lai ļautu sarosīties ikvienam, kurš varētu palīdzēt cīnīties pret fašismu un nacistiem.

 

ĻAUDIS NO FALAŠMURAS, Lior Sperandeo, dokumentālā filma, Israel, 2016, 2'30

Izraēlā 1950. gadā stājās spēkā „Atgriešanās likums”, kas ļāva visiem ebrejiem un ebreju laulātajiem imigrēt uz Izraēlu un uzsākt tur savu dzīvi. Pēc 66 gadiem Etiopijā dzīvojoša ebreju grupa (ap 5000 ģimeņu) izmisīgi vēlas doties uz Izraēlu. Etiopijā pēdējos ebrejus dēvē par Falash-Mura, un šī vārda nozīme ir „cilvēki bez zemes, klejotāji, bēgļi”.

 

SEMJUELS 613, Billy Lumby, spēlfilma, Apvienotā Karaliste, 2015, 15'44

Stāsts par Šmilu, ebreju hasīdu, kurš nonācis krustcelēs starp viņa kopienu un mūsdienīgās Austrumlondonas romantiskajām iespējām.

 

ROTAĻLIETU ZEME, Jochen Alexander Freydank, spēlfilma, Vācija, 2007, 14"

1942. gads: kas notiek, kad vācu bērns notic, ka viņa ebreju kaimiņi dosies uz rotaļu zemi? Skaists un aizkustinošs stāsts par meliem un vainas apziņu.

 

ESMU MITZVA, Benjamin Berman, drāma, ASV, 2014, 19"

Jauns amerikāņu vīrietis pavada pēdējo nakti ar savu mirušo draugu Meksikas laukos. Negaidīti tiek atcelts viņa lidojums, kas liek Deividam un viņa mirušajam draugam aizvadīt nakti Meksikā. Deivids brīvo vakaru iecerējis pavadīt, pārdomājot un svinot dzīvi. Cīnoties ar valodas barjeru un pārmērīgo birokrātiju, kas valda Meksikā, Deivids mēģina tikt galā ar tuva drauga zaudējumu.

 

CIRTIENS, Lewis Rose, komēdija, Apvienotā Karaliste, 2015, 16'45

Īsilma „Cirtiens” ir komēdija par harizmātisku košera miesnieku, kurš zaudē savu darbu un nespēj atrast citu darbu pie kāda cita košera miesnieka. Viņš nolemj izlikties par musulmani, lai varētu strādāt pie halal miesnieka.

 

Filmas tiek demonstrētas oriģinālvalodā ar latviešu subtitriem.

Kuratore: Laima Gražadanoviča