FOKUSS

KLEJOTĀJI

Šogad Rīgas Starptautiskais filmu Festivāls 2ANNAS īpaši sagatavotu programmu veidā aplūkos fokusa tēmu ne tikai šī brīža notikumu kontekstā, bet arī vēsturiskā šķēsgriezumā. Mēs redzam, ka migrācija ir daudz plašākā kontekstā skatāms fenomens kā mūsdienās vērojamā Eiropas bēgļu krīze. Un tieši īsfilma, pateicoties savam formātam, kalpojot ne tikai kā medijs mākslinieciskai izpausmei, bet arī kā viedokļa manifests, sniedz tūlītēju atgriezenisko saiti par šībrīža situāciju, vizuāli spēcīgi un kodolīgi definējot savu nostāju.

 

AMERIKA ŠODIEN!

Amerikas eksperiments ir vislielākais un ietekmīgākais sociālo pārmaiņu dzinulis, ar ko tikusi svētīta vai nolādēta cilvēce. — Čārlzs Fransis Adamss (Charles Francis Adams). „America Now!” īpašajā programmā ir atlasīta virkne filmu no starptautiski izskanējuša aicinājuma, uzrunājot filmu veidotājus, kas izsakās par situāciju Amerikā. Amerika ir nonākusi krustcelēs, kurās saduras policijas brutalitāte, jauna pilsonisko tiesību kustība, kas radusies no protestiem Black Lives Matter (Melnādaino dzīvības ir svarīgas), dziļas nesaskaņas imigrācijas, ieroču kontroles, terorisma un citos jautājumos, kas visi ievīti saspringtā vēlēšanu ciklā. Aptverot plaša spektra tēmas un žanrus, filmas apskata šos jautājumus, izmantojot inovatīvas pieejas, dumpinieciskas metodes un tiešus komentārus. 

Kurators: E.G. Bailey, Scha Cage sadarbībā ar Tamperes filmu festivālu

 

DZĪVE CITUR

Vēl nebijuši notikumi atkal iezīmēja šo gadu, kad teroristu uzbrukumi kļuva par ikdienišķām parādībām visā pasaulē un bruņoti konflikti — par bīstamu draudu daudziem. Drošības trūkums, no vienas puses, nabadzība un ekonomiskā neskaidrība, no otras puses, ir spiedusi miljoniem cilvēku pamest savas mājas un doties bīstamās un riskantās migrantu gaitās, izraisot vienu no lielākajiem cilvēku migrācijas viļņiem mūsdienu vēsturē.

Šī festivālam 2ANNAS īpaši veidotā programma sniedz nelielu ieskatu par tiem talantīgajiem cilvēkiem, kuri strādā ārzemēs, pierādot, ka dzīve varbūt ir kur citur, bet nākotne ir tieši šeit. Programma ar nodomu sākas ar īsfilmu par bosniešu autoru, kurš ataino atvadu mirkli; tālāk seko trīs dažādu imigrantu stāsti, aizvedot mūs no Norvēģijas līdz ASV un pēc tam ļaujot izjust vizuālo pārdzīvojumu par to, kāda ir pārvietoto personu dzīve un kādas ir viņu ilgas un vēlmes.

Kurators: Eroll Bilibani

 

KULTŪRU SADURSMES

Var šķist, ka sadursme starp divām atšķirīgām kultūrām ir neizbēgama un pasaule, kurā dzīvo dažādas cilvēku grupas, ir bumba ar laika degli. Tomēr programmā “Kultūru sadursmes” skatāmās filmas atklāj, ka konfliktam ir nevis viena, bet tūkstots sejas. Kultūru sadursme ir karalauks, kurā sastopas divas nepiekāpīgas puses - taču tas var būt arī izmisīgs mēģinājums noslēpt un nosargāt kaut ko savādu, neloģisku un tieši tāpēc īpašu. 

Kuratore: Ildze Felsberga

 

PĀRI JŪRĀM UN TUKSNEŠIEM

Iesprūduši tuksneša vidū, jūrā uz svešas jahtas, anonīmā kravas mašīnas nodalījumā un imigrantu nometnē. Seši stāsti par cilvēkiem, kuri devušies ceļā, bet vēl nav ieradušies galamērķī. Īsfilmu varoņi ir mūsdienu klejotāji, kuri, cerot uz labāku dzīvi, bēg no režīmiem, kariem un nabadzības. Daudzi no viņiem ilgstoši atrodas savdabīgā un bieži bezcerīgi nospiedošā tranzītstāvoklī. Programmā iekļautas filmas, kuras tieši un asi reaģē uz pašreizējo bēgļu krīzi un apraksta daudzu tūkstošu cilvēku realitāti, kura, kā akcentēts poētiskajā darbā "Refugees blues", ir līdzīga bēgļu situācijai otrā pasaules kara laikā.

Kuratore: Astra Zoldnere

 

EBREJU KLEJOTĀJI

Ko nozīmē būt ebrejam 21. gadsimtā? Ko tas nozīmēja pirms 70 gadiem? Vai ebrejs var būt musulmanis un vai koncentrācijas nometne var būt rotaļlietu laukums? Ko visam pa vidu tur meklē Eizenšteins? Palūkojoties gan no vēsturiskās, gan mūsdienu prizmas, tiek mēģināts atklāt ar kādām problēmām, interesantām situācijām vai apstākļiem saskarās cilvēki starp mums, par kuru "klejotāju" likteni mēs ikdienā mēdzam aizmirst. 

Kuratore: Laima Gražadanoviča

 

LATVIEŠU KLEJOTĀJI

Starptautiskā kinofestivāla 2 Annas programmā Latvijas kinovēstures sadaļā iekļautas divas radikāli atšķirīgas filmas – “Latvieši” un “Bēgums” - kā vienas skalas galējie punkti, kā pretpoli, starp kuriem ne tikai iespējams, bet arī īstenībā mērojams ļoti garš ceļš. Pirmkārt jau reālajā laikā – abu filmu tapšanas laiku šķir 20 gadi -, un šis reālais laiks rāda, cik ļoti pa šiem gadiem mainījies saturs, ko iespējams ielikt jēdzienā „klejotāji”. Turklāt raksturīgi, ka abas filmas katra savā laikā piederēja pie sociāli aktīvu un ārkārtīgi aktuālu parādību loka, tās katra savā un nenoliedzami mākslinieciskā veidā runā par to, kas tobrīd bija Latvijas sabiedrības karstāko diskusiju tēma.

Kuratore: Kristīne Matīsa

 

RAINER WERNER FASSBINDER "ALI: BAILES SAĒD DVĒSELI"

Slavenā Vācu režisora, Rainera Vernera Fasbindera (1945–1982) dzīve un darbi ir piepildīti ar izaicinājumiem pret sabiedrībā valdošajiem aizspriedumiem. Filma pārsteidz, jo uzdod tieši tos pašus jautājumus par rasi, seksualitāti, imigrāciju un morāli, kādus mēs uzdodam arī šodien, padarot šo filmu tikpat aktuālu kā pirms 42 gadiem.

Laima Graždanoviča

 

Filmas tiek demonstrētas oriģinālvalodā ar latviešu subtitriem.