DZĪVE CITUR

KAŅEPES KULTŪRAS CENTRS PUFU ZĀLE 01.10 / 17.00

Vēl nebijuši notikumi atkal iezīmēja šo gadu, kad teroristu uzbrukumi kļuva par ikdienišķām parādībām visā pasaulē un bruņoti konflikti — par bīstamu draudu daudziem. Drošības trūkums, no vienas puses, nabadzība un ekonomiskā neskaidrība, no otras puses, ir spiedusi miljoniem cilvēku pamest savas mājas un doties bīstamās un riskantās migrantu gaitās, izraisot vienu no lielākajiem cilvēku migrācijas viļņiem mūsdienu vēsturē.

Šī festivālam 2ANNAS īpaši veidotā programma sniedz nelielu ieskatu par tiem talantīgajiem cilvēkiem, kuri strādā ārzemēs, pierādot, ka dzīve varbūt ir kur citur, bet nākotne ir tieši šeit. Programma ar nodomu sākas ar īsfilmu par bosniešu autoru, kurš ataino atvadu mirkli; tālāk seko trīs dažādu imigrantu stāsti, aizvedot mūs no Norvēģijas līdz ASV un pēc tam ļaujot izjust vizuālo pārdzīvojumu par to, kāda ir pārvietoto personu dzīve un kādas ir viņu ilgas un vēlmes.

PIEZĪMES PAR PŪLI, Ibro Hasanovic, dokumentālā filma, Bosnija un Hercegovina, 2015, 8"

Atvadas, kas aizsākas emocionāli, turpinās vardarbīgi un beidzas pilnīgā spēku izsīkumā. Vīrieši, sievietes un bērni noskūpsta cits citu uz atvadām un cenšas tikt autobusos, kas vedīs viņus migrantu neskaidrajā nākotnē.

 

LABĀ DZĪVE - KAUT KUR CITURIzer Aliu, spēlfilma, Norvēģija, 2014, 27"

Sami ir nelegālais strādnieks Oslo, kas nejaucas citu darīšanās un strādā vaiga sviedros, lai atbalstītu savu ģimeni dzimtenē. Kad priekšnieks, kuru viņš apbrīno un kuram vēlas līdzināties, liek pieskatīt savu dēlu, Sami jāizvēlas starp ģimeni un darbu. Izvēle, ar kuru sastopamies un ikdienā meklējam balansu mēs visi. Gan ģimenei, gan darbam vajadzīga uzticība. Abi pieprasa centību. Abi mūs maina, bet tas, kam no abiem veltām visvairāk laika, maina mūs pa savam. 

 

LENA UN ESBlerta Basholli, spēlfilma, Kosova, 2011, 13"

Ļenai un Ardi ir jāprecas. Būdami imigranti Amerikā, viņi piekrīt norunātām laulībām, par kurām vienojušies abu vecāki. Komiski un ironiski brīži starp viņiem rodas, kad abi noslēdz vēl vienu vienošanos. Dzīvot arī pašiem sev. Tik ilgi, cik tas ir iespējams.

 

MIRĀŽASrdjan Keca, dokumentālā filma, Serbija, 2011, 42"

Tuksnešainas pilsētas nomalē kāds vīrs vienatnē spēlē golfu. Kāds cits no darba nometnes bezmiega naktī nosūta vēstuli savai sievai Kenijā. Smilšu vētra pārņem būvniecības laukumu, un vietējie aizvada dīvainas svinības. Dubaija un tās apkārt esošais tuksnesis ļauj izjust vizuālo pārdzīvojumu par to, kāda ir pārvietoto personu dzīve un kādas ir viņu ilgas un vēlmes.

 

Filmas tiek demonstrētas oriģinālvalodā ar subtitriem latviešu valodā.

Kurators: Eroll Bilibani