J. Podnieks. Vai viegli...

25.09. / 22.00 / KINO BIZE - VAI VIEGLI BŪT JAUNAM? (1986)
Filma atklāti un emocionāli stāsta par jauniešiem, kuri meklē savu vietu dzīvē. Filma iegūst īpašu skaudrumu ar to, ka tajā atklājas padomju iekārtas uzspiestā bezjēdzība un liekulība. Filmas varoņi ir jauni cilvēki, kuri brīvi runā par sabiedrībā aizliegtām tēmām – karš Afganistānā, narkotikas, panki, Krišnas apziņas kustība. Amatierkino režisors veido filmu par saviem vienaudžiem un rāda nāvi, kas sastopama ik uz soļa, sešpadsmitgadīga meitene gatava izlēkt pa logu, jo viņu apvaino zādzībā, jauna māmiņa satraukusies par sava bērna nākotni pēc Černobiļas avārijas, jaunietis tiek bargi sodīts čekas organizētā paraugprāvā par vilciena demolēšanu – šie dažādie likteņi veido filmas dramaturģiju, kas sākas ar rokkoncertu Ogrē un beidzas ar gados jauno Afganistānas kara veterānu dzīves atziņām. Filma „Vai viegli būt jaunam?” ir absolūts fenomens. Tā atdzīvināja interesi par dokumentālo kino, un tās skatītāji skaitāmi simtos miljonos. Filma izrādīta vismaz 85 valstīs.

26.09. / 20.00 / KKC - JURA PODNIEKA ĪSFILMAS
BRĀĻI KOKARI (1987)
Fascinējošs stāsts par divām personībām, dvīņu brāļiem, diriģentiem – Gido un Imantu Kokaru. Kinematogrāfiski izcila filma gan ar tuvplānu skaitu, gan pašu varoņu brīvo runu, kas reāli ļauj vērot raksturus, kaislības, ambīcijas, talantu un humora izjūtu, gan nepārspējamo vizuālo metaforu – kadru, kur palēninātā kustībā brāļi ar spēku, spītu un neatlaidību paceļas no tumšā ūdens uz ūdens slēpēm. Pēdējais kadrs iemieso filmas galveno ideju – ar fanātisku mūzikas mīlestību un pašaizliedzīgu darbu no nabadzīgās bērnības grūtībām viņi pacēlušies pasaules mūzikas virsotnēs. Neiespējamais arī ir iespējams!
PUIKAS, ZIRGOS! (1979)
Filma par zēniem un jauniešiem, kuri piesakās un trenējas pieccīņā. Režisora pieredze šajā sporta veidā ļauj ieskatīties emociju spriedzes atmosfērā, iekšējā cīņā ar sevi, ko jaunie cilvēki pārdzīvo pieaugšanas procesā. Bezpersoniskā diktora vietā J. Podnieks izmanto gan trenera Aināra Lejas, gan citu sportistu atziņas par pieccīņu un atlētisko treniņu nozīmi zēnu turpmākajā dzīvē neatkarīgi no tā, par ko kurš vēlāk kļūs.
VEĻ SĪZIFS AKMENI (1985)
Scenārija kopdarbs ar tēlnieku Arnoldu Plaudi ļauj skarbi izvērst tēmu par mākslinieka likteni totalitārā padomju režīma apstākļos. J. Podnieks godīgi, asi un nepielūdzami atsedz mākslinieka, arī sevis paša kā filmas autora izvēles brīvību un atbildību attiecībās ar varu un sabiedrību. Tikpat mūžīga kā mīts par Sīzifu, kurš nebeidzami veļ akmeni kalnā, ir mākslinieka uzdrošināšanās iet neiestaigātus ceļus, izteikt savas idejas un pārliecību un būt gatavam to aizstāvēt vai atkāpties. Filmā Arta Dumpe, Oļegs Skarainis un Aivars Gulbis.
KLUSUMA STUNDA (1992)
Filma veltīta Jura Podnieka operatora un drauga Andra Slapiņa un Gvido Zvaigznes piemiņai, kas traģiski gāja bojā 1991. gada 20. janvāra apšaudē Bastejkalnā Rīgas centrā, pildot savu pienākumu – bezbailīgi un pašaizliedzīgi iemūžinot tā brīža notikumus. „Klusuma stunda” ir pēdējā Jura Podnieka filma, pabeigta neilgi pirms režisora nāves 1992. gada jūnijā.

27.09. / 20.00 / KinoBize - VAI VIEGLI…? PĒC 20 GADIEM (2010)
1986. gadā tapa leģendārā filma „Vai viegli būt jaunam?”, ko veidoja Juris Podnieks. Filma bija tā laika spēcīgs attēlojums, kurā caur atsevišķu jauniešu dzīves stāstiem bija perfekti nolasāma visa padomju sistēmas „mašinērija”. Tajā cilvēks bija tikai maza skrūvīte, kas bija nepieciešama, lai sistēma darbotos. Patiesu izbrīnu šodienas skatītajos izraisa toreizējā sabiedrības attieksme pret jauniešiem, un kā mūžīga vērtība paliek viņu sarežģītās iekšējās pasaules atklāsme. Tas Jura Podnieka filmu „Vai viegli būt jaunam?” ierindo nenovecojošu filmu sarakstā. Pēc 20 gadiem bija interesanti filmēt šos cilvēkus atkal. Un īpaši tāpēc, ka daudziem no viņiem bērni tagad ir tādā vecumā, kā bija viņi paši leģendārajā filmā. Šis fakts arī veido intrigu filmā, kur runa ir par laiku, par valsti un vecāku (kādreiz filmas „Vai viegli būt jaunam?” varoņu) skatījumu uz jauniešiem šodien un, no otras puses, viņu bērnu vērtējums par šodienas dzīvi Latvijā un saviem vecākiem. Filma “Vai viegli…? Pēc 20 gadiem” uzskatāmi parāda to, kā dzīvo tā paaudze šodien, kas ar filmas starpniecību 1986. gadā palīdzēja padomju sistēmai sagrūt.