ATKLĀŠANAS CEREMONIJA

"KAŅEPES KULTŪRAS CENTRS" - PUFU ZĀLE, TIEŠRAIDĒ NO "RĪGA TV24" STUDIJAS 27.09 / 19.00

Rīgas Starptautiskā filmu festivāla 2ANNAS atklāšanas ceremonija būs audiovizuāls un informatīvs KLEJOTĀJU piedzīvojums, ko varēs baudīt gan festivāla viesi, gan TV24 skatītāji.

Kopš cilvēces pastāvēšanas sākuma, nemainīga ir palikusi tendence migrēt. Mūsdienās valstu robežas mainās, simtiem miljonu cilvēku ik gadu dodas labākas dzīves meklējumos, nacionālās kultūras sajaucas un tautu tradīcijas zūd un mainās. Lai atspoguļotu arī migrācijas nozīmīgumu Latvijas kontekstā, skatītājiem tiks demonstrētas trīs īsfilmu projekcijas – animācijas, ko māksliniece Zane Oborenko izveidojusi ar smilšu animācijas tehniku, atspoguļojot bēgļu pārvešanu mazās zvejnieku laiviņās no Kurzemes piekrastes uz Gotlandes salu Zviedrijā, ticības vadītu migrāciju uz Brazīliju un pat ceļā radīto industrializāciju. Festivāla īpašais viesis Erols Bilibani (Eroll Bilibani) no DokuFest Kosovā, sniegs ieskatu tieši starptautisko festivālu nozīmīgumam, šādu procesu atspoguļošanā.

Jāatzīmē, ka katru gadu festivāls 2ANNAS sniedz iespēju skatītājiem redzēt arī kādu īpašu kino klasikas darbu. Šogad, tas būs leģendārā Čārlija Čaplina “Imigrants”, ko dzīvajā priekšnesumā apskaņos flautiste Agnija Abramova, pianists Matīss Repsis un sitaminstrumentu mākslinieks Migels Hernandezs (Miguel Hernandez) no Latīņamerikas. Atklāšanas ceremonijā filmā “Imigrants” Čārlis Čaplins cīnīsies ar jautrām un mazāk jautrām peripetijām kā ieceļotājs Amerikā, pagājušā gadsimta sākumā, bet E. G. Beilija (E.G Bailey) performance vakara turpinājumā Kaņepes kultūras centrā sniegs iespēju ielūkoties mūsdienu situācijā un, iespējams, sniegs izdevību palūkoties klejotāju ikdienā – daudz plašākā kontekstā. Un par vakara turpinājumu rūpēsies DJ Sergejs Timofejevs. 

 

IMIGRANTS, Charlie Chaplin, spēlfilma, ASV, 1917, 30'

Čārlijs ir imigrants, kas stājas pretī izaicinājumam un dodas uz Ameriku, bet, nokļūstot tur, uzreiz iekuļas nepatikšanās. 


ĪSFILMU SĒRIJA "LATVIEŠA KOFERIS", Zane Oborenko, Latvija, 2014

"Cepure"
1944.gadā sākās slepena, bīstama un regulāra bēgļu pārvešana mazās zvejnieku laiviņās no Kurzemes piekrastes uz Gotlandes salu Zviedrijā. Laivu vadītāji bija jauni, bezbailīgi puiši, jūrasskolu audzēkņi un zvejnieki, kas nebaidījās riskēt ar dzīvību.

 

"Līmeņrādis"

Garīgā atmoda un ceļš uz Brazīliju 1922.gadā. Ticības vadīti, 1922. un 1923. gadā uz Brazīliju no Latvijas aizceļoja aptuveni 2500 cilvēki. Ieceļotāji apmetās San Paulo pavalsts vidienē, neskartā mūža mežā, 30 kilometrus no tuvākās dzelzceļa stacijas. Veselu gadu viņi aizvadīja askētiskos apstākļos Zivjupes (Rio de Peixe) krastā ierīkotā nometnē, kur, ik dienas pielūgdami Dievu, mitinājās brezenta teltīs, līda mežus, ēda latviešiem neierastās kopīgā katlā vārītās pupiņas ar rīsiem. Karstā klimata, nepiemērotā uztura un tīra dzeramā ūdens trūkuma dēļ, jau pirmajos mēnešos nomira ievērojama daļa veco cilvēku un bērnu.

 

"Mūsu zemīte" 
Otrā pasules kara beigās Pēteris Vīlips, kurš bija otrreiz precējies, kopā ar ģimeni devās bēgļu gaitās. Pirms aizbraukšanas viņš paspēja aiziet uz ģimenes kapiem Rīgas Lielajos kaops un paņemt sauju smilšu no Elzas kapa kā atmiņu par savu pirmo sievu un tēvzemi. 

 

E.G. BEILIJS (E. G. Bailey), ASV
Pasludināts par mutvārdu (spoken-word) mākslas inovatoru, viņa harizmātiskais un reizē ritmiskais stils apvienojas dejā ar vārdiem un skaņu. Viņš ir viens no lielākajiem talantiem Minesotā ar vienu no daudzpusīgākajām balsīm. Pateicoties savām lieliskajam dotībām, E.G. Beilijs (E.G. Bailey) ir apceļojis ASV, Angliju, Dienvidāfriku, Franciju, Serbiju un citas pasaules valstis. Viņš ir parādījis savu mutvārdu talantu filmās, teātra izrādēs, mūzikā un radio. Dzimis Saclepejā, Libērijā un emigrējis uz ASV, dibinājis vairākas vietējās un nacionālās organizācijas, tostarp MN Spoken Word Association, Tru Ruts Endeavors, Speakeasy Records, the Urban Griots Spoken Word Awards, The Spoken Word un Hiphopa institūtu Minesotas Universitātē. Viņa debijas albums, American African, izraisīja plašas diskusijas kritiķu starpā; albums debitēja CMJ Hip Hop mūzikas čārtos, un tika nominēts Independent Music Awards balvai. Viņš un viņa partnere Šā Keidža (Shá Cage) nesen saņēma Emmy balvu par viņu ieguldījumu „I Believe in Public Access“ reklāmas rullītī. Pateicoties viņa vispusīgajām spējām radio, filmu, teātra, mūzikas un producēšanas jomās, viņa priekšnesumi dzīvajā izpildījumā skatītājam vienmēr sniedz baudījumu.
 

Pasākums norisinās latviešu valodā, E.G Beilija performance - angļu valodā.