2013-10-16
Latviešu režisors: Īsfilma ir kā romantiskas vienas nakts attiecības
Tikai pēdējo trīs gadu laikā Latvijas kinomīļu sabiedrība plašāk iepazīst vienu no senākajiem kino formātiem, kas atsācis atkārtotu uzvaras gājienu - īsfilmu. Pretēji faktam, ka Latvijā ir spēcīgi īsfilmu režisori, kas, spītējot pieejamā finansējuma apmēriem, rada augstvērtīgu kino materiālu, tikai retais kino skatītājs ir pazīstams ar jaunākajiem un kvalitatīvākajiem īsfilmu darbiem gan no pašmāju, gan Baltijas režisoriem.

“Īsfilmas Latvijā ir tikpat populāras vai nepopulāras kā jebkurā citā valstī. Protams, lai īsfilmas kļūtu populāras, ir nepieciešama reklāma, jo, lai filmu padarītu populāru visā pasaulē, uz marketingu tiek tērētas milzīgas summas - līdz pat 60 miljoniem vienai filmai. Atzīmēšu, ka šis cipars ir lielāks nekā Latvijas filmu nozare kopumā iztērē 60 gados, ņemot vērā pēdējo četru gadu finansējumu,” secina režisors un festivāla “2ANNAS” Baltijas konkursa dalībnieks Vents Grīnbaums. “Labas īsfilmas ir pietiekami populāras, jo vairāk nekā 14,5 miljoni skatījumu youtube.com kanālā nozīmē, ka skatītājs ir, bet galvenā problēma gan Latvijā, gan pasaulē ir tā, ka ir maz labu īsfilmu,” noslēdz V.Grīnbaums.

Skatoties īsfilmas internetā, nereti gadās sastapties ar nekvalitatīvu materiālu, tādā veidā sabojājot priekšstatu par īsfilmas formātu kā tādu. Lai iepazīstinātu Latvijas kinomīļu sabiedrību ar kvalitatīvu un augstvērtīgu kino materiālu īsfilmas formātā, festivāla “2ANNAS” rīkotāji šogad ir pārskatījuši vairāk nekā tūkstoti konkursam iesūtītās īsfilmas.

“Īsfilmas formāts sniedz iespēju visu darīt daudz ātrāk: tu izdomā ideju, uzraksti scenāriju, sarunā filmēšanas dienas, nofilmē, samontē – kopā šim procesam aizņemot pāris nedēļas vai pusgadu. Savukārt pilnmetrāža no tevis prasa vairākus gadus,” stāsta latviešu režisors Vents Grīnbaums. “Īsfilmas formāts ir pateicīgs, jo tas sniedz iespēju eksperimentēt. Nav jābūt pārlieku nopietnam un drīkst ļauties izpētīt jautājumus, kurus pilnmetrāžā nebūtu iespējams petīt. Īsmetrāžas filma ir kā romantiskas vienas nakts attiecības, turpretī pilnmetrāža ir kā laulība. Katrai ir savi plusi un savi mīnusi,” noslēdz V.Grīnbaums.

Rīgas Starptautiskajā īsfilmu festivālā “2ANNAS” šogad konkursa skatēs startē 42 filmas, kuru skaitā 13 filmas ir no Baltijas valstīm, savukārt sešas no tām ir veidojuši pašmāju režisori. Konkursa programmā 24. oktobrī un 25. oktobrī būs redzamas izcilas dažādu žanru īsfilmas – spēlfilmas, animācijas, dokumentālās, eksperimentālās filmas u.c., kas nav garākas par 30 minūtēm un vecākas par diviem gadiem. Īpaši jāuzsver, ka “2ANNAS” aplūko īsfilmu kā patstāvīgu žanru, kurā atklājas jaunākās tendences kinematogrāfijā.

Papildus filmu programmām, kas būs vērojamas no 21. līdz 27. oktobrim, “2ANNAS” festivāla apmeklētājiem piedāvās iespēju tikties ar filmu režisoriem klātienē, īstenos vairākas filmu pirmizrādes, kā arī aicinās kinomīļus tikties neformālā gaisotnē pēc filmu izrādīšanas “Splendid Palace”, “KSuns”, “Kino Bize”, “Kaņepes Kultūras centra” un “Ģertūdes ielas teātra” telpās.
2ANNAS 2013 APBALVOTĀS FILMAS Vairāk » FESTIVĀLA 2013 PROGRAMMA Vairāk » BALTIC PITCHING FORUM 2013 Vairāk »