Anjēze Varda

Trešdiena, 23. oktobris, Kino Bize, 21:00 - 22:30 

 

/ Agnese Varda /

(1928, Francija)


cleo_5_7.jpg

 

Programmā: Cléo de 5 à 7 / Cleo from 5 to 7 / Kleo 5-7, 1962, 90 min

 

Apraksts: Līva Pētersone

Kleo – popdziedātāja Kleopatra, jeb īstajā vārdā Florence (Corinne Marchand), klīst pa 1960. gadu Parīzi, nervozi gaidot izšķirošu analīžu rezultātus. Fiksējot divas stundas (filmas laikā - 1 stunda un 29 minūtes) viņas dzīvē, Anjēze Varda radījusi dubultportretu laikā: sieviete un pilsēta. Filma ir spogulis 1960. gadu aizrautīgajiem eksperimentiem kino un viens no absolūti spēcīgākajiem franču jaunā viļņa darbiem, kurš gan kinematogrāfiski, gan tematiski ir tikpat laikmetīgs arī šodien. Starp citu, varbūt Vardas dzimums ir viens no iemesliem, kādēļ viņa tā arī nekad nekļuva par vienu no slavenā boy’s club dalībniekiem - kā Godārs, Trifo, Šabrols, Renē, Romērs, Rivets, un pat viņas vīrs, Žaks Demī. 

Pievēršoties jautājumam – kā sievieti redz pasaule un kā skatās uz sevi viņa pati, Kleo no 5 līdz 7 izseko galvenās varones evolūcijai – no vīriešu iekāres objekta, sekskaķēna, kurš eksistē tikai, lai uz to būtu patīkami skatīties, uz personību, kas skatās pati. Ceļojums pilsētā – filmas vizuāli satriecošajā centrā - atspoguļo viņas iekšējo odiseju. Filma ir žibinošs žanru sajaukums, melodrāmai mijoties ar cinéma vérité reālismu (Vardas iepriekšējā fotoreportieres un dokumentālistes pieredze), Parīzes cilvēkiem uzlūkojot režisores kameru – un tātad gan Kleo, gan mūs - tieši objektīvā. 

Jaunā viļņa iezīmes - lēcienveida montāža, pilsēta kā personāžs, kafejnīcu dzīve, brīvība un došanās nezināmajā, atsauces uz politiskajiem protestiem, karu, eksistenciālām tēmām – vientulību, nāvi - papildina varbūt visspēcīgāko no tām visām - vēlmi veidot reminiscences. Mēmajā melnbaltajā īsfilmā, kuru Kleo skatās kinoteātrī, epizodiskas lomas nospēlējuši Ž.L.Godārs un viņa sieva un mūza Anna Karina, Le Beau Serge un citu jaunā viļņa filmu aktieris Žans-Klods Brialī; Kleo šarmantā pianista Boba lomā – filmas komponists Mišels Legrāns (Šerbūras lietussargi).