Festivāla viesprogrammas

Latvijas 80. gadu eksperimentālā kino programma

KINOTEATR.DOC Krievijas naturālais kino

ROSHD SKF Irānas īsfilmu viesprogramma

55.jpg55.jpg55.jpg55.jpg

LATVIJAS 80. GADU EKSPERIMENTĀLĀ KINO PROGRAMMA
Filmas no LPSR Zinātņu akadēmijas Tautas kinostudijas kinoamatieru kolekcijas

2ANNAS piedāvā ieskatīties padomju laika „underground” kino - filmās no LPSR Zinātņu akadēmijas Tautas kinostudijas kinoamatieru kolekcijas, kas veidotas 20. gadsimta 70. un 80. gadu mijā. To autori bezbailīgi apgāja padomju cenzūru un uzsāka jaunu, mutuļojošu laikmetu Latvijas garīgajā dzīvē. Viņus dzina drosmīgs eksperimentētāja gars, kam kino bija tikai viens no izteiksmes līdzekļiem dažādu intelektuālu baudu pilnā pasaulē. Programmā iekļautas filmas, kas savulaik izpelnījušās ASV mākslas zinātnieka Marks Alena Švēdes (Mark Allen Svede) un Ņujorkas neatkarīgā kino antoloģijas izveidotāja Jons Mekas (Jonas Mekas) atzinību, kuri tās salīdzināja ar Endija Vorhola, Stena Brekidža un citu pasaules neatkarīgo darbiem.

1.jpg2.jpg3.jpg4.jpg

MIJKRĒŠĻA ROTAĻA AR SPOGULI
LV,1972, Režisors: Ivars Skanstiņš


1972. gadā radītā Ivara Skanstiņa filma apvīta ar noslēpumainas nelegalitātes auru – Kazas kompānija, alternatīvā teātra trupa Birojs, slepena montēšana Telefilmā-Rīga un čekas kratīšanas.

1_1.jpg2_1.jpg3_1.jpg4_1.jpg

AB OVO
LV, 1982

Režisors: Vladis Goldbergs
Operators: Haralds Elceris
Mūzika: Egils Pētersons, Valts Pūce

Jauns cilvēks vēlas vienlaikus iepazīt un pārveidot pasauli, tāpēc viņam kā līdzībā nākas iziet cauri septiņiem izziņas un atklāsmes līmeņiem.

1_2.jpg2_2.jpg3_2.jpg4_2.jpg

AIZMIGT NOMODA SAPNĪ
LV, 1984

Režisors: Ēriks Pudzāns
Mūzika: Egils Pētersons, Valts Pūce

Simboliem piesātināts stāsts, kura centrā ir mākslinieks – gan atzinības virsotnē ar aplausiem, gan kritiķu noliegts un atraidīts. Pasaule apkārt mainās gan laikā, gan telpā – no vesternu pilsētiņas līdz padomjlaika standarta dzīvoklim un slimnīcai, no 20. gadsimta 70.gadu reālijām līdz vēsturiski pārlaicīgām ainām.

1_3.jpg2_3.jpg3_3.jpg4_3.jpg

AKMENS DEBESĪS
LV, 1985

Montāza: Haralds Elceris
Mūzika: Juris Lubējs

Savāda pasaule ar jūras krastu, rudzu lauku un vējdzirnavām, šīs pasaules norises saista Baltais klauns, kurš satiek visdažādākos tēlus.

1_4.jpg2_4.jpg3_4.jpg4_4.jpg

PRIVĀTĀ KOLEKCIJA
Pēc Miro darbu motīviem  
LV, 1982

Režisors: Žanis Krusts
Mūzika: Juris Lubējs

Ar padomjlaika pilsētas vidi kontrastē gandrīz bībeliski simboli – uguns, ūdens, grāmata, zivis, zvans; tomēr autori izmanto arī sava laikmeta zīmes un kadrā parādās cilvēks gāzmaskā, baltu silikāta ķieģeļu siena ar sarkanu rozi logā, asiņojošs durvju rokturis, putnu ligzdas sniegā...

Aprakstus sagatavoja: Kristīne Matīsa

GALVINJA.JPGGALVINJA.JPGGALVINJA.JPGGALVINJA.JPG

KINOTEATR.DOC KRIEVIJAS NATURĀLAIS KINO

KINOTEATR.DOC ir neatkarīgs Maskavas dokumentālo un mākslas filmu festivāls, kas popularizē krievu jaunās kino mākslinieku paaudzes filmas un "jauno naturālismu" kino mākslā, t.i. filmas, kas runā par mūsdienu dzīvi, atklāj jaunus varoņus un jaunas tēmas, nebaidoties atklāt dziļākās un patiesākās emocijas.
Filmu programmu Latvijā prezentēs KINOTEATR.DOC projekta direktors un producents Mihails Sivevs.

1_5.jpg

ARITMIJA
Krievija, 2009, 70 : 00

Dokumentālā filma
Režisore: Svetlana Streļnikova
 
2009. gadā Krievijā producēta filma par 25-27 gadus vecu cilvēku dzīvi megapolē Maskavā. Festivalā „КИНОТЕАТР.ДОК-2009” filma ieguva balvu par „Par oriģinālu mūsdienu varoņa tēla portretējumu.”
 
Filmas galvenais varonis nesen beidzis studijas medicīnas institūtā, izveidojis reklāmas leiblu BEZ Promo, taču nespēj izdarīt izvēli, ar ko saistīt savu dzīvi:  ar medicīnu vai ballīšu un pasākumu organizēšanu Maskavas klubos. Gan viena, gan otra lieta viņam liekas nozīmīga misija kalpojot cilvēkiem.

2_5.jpg

VELNS
Krievija, 2008, 50: 00

Dokumentālā filma
Režisors: Aleksandrs ( Saša ) Malinins

Provokatīva filma par „zeku” ikdienas dzīvē. Viņš asina nazi, sasien sunim ķepas un muti. Mēs nezinām, kas notiks, bet sajūtam draudus, kas nāk no šī cilvēka, šī sajūta skatītāju nepamet. Kaut arī nekas briesmīgs mums netiek rādīts – parasta ģimene, parasta dzīve. Bērni, sieva, virtuve, televizors ...
Kas īsti viņš ir – briesmonis, kas izliekas par parastu cilvēku, vai parasts cilvēks, kas ir paslēpies aiz biedējošas grimases?
Bet pasaule viņam apkārt ir atvērusies tik uzticīgi un maigi, silti, smaržīgi un elpojoši...