header-lv

FOKUSS


Veltījums savējiem/Homage to Homeboy
  18. oktobris, plkst. 22:00, Kaņepes Kultūras centrs

 

Daudzi no jums atpazīs Adamu Johu kā vienu no slavenās amerikāņu hiphopa grupas Beastie Boys izveidotājiem. Tomēr nav tik labi zināms, ka viņš bija autors arī lielai daļai grupas mūzikas video, slēpjoties aiz ekscentriskā šveiciešu režisora Nataniela Hornblovera vārda. Joha radītie ambiciozie un asprātīgie video klipi mūzikas video jomu ietekmējuši vismaz tikpat lielā mērā kā Beastie Boys mūzika hiphopu. „Veltījums savējiem” tika demonstrēts 2013. gadā Kurtzfilmtage Winterhur festivālā, programmas „Neatkarīgais kino ASV” ietvaros. Šī video izlase izveidota, lai godinātu Johu, kurš nomira 2012. gadā, palikdams atmiņās kā neatkarīgs mākslinieks, kuru neuztrauca ne stils, ne tehnika, un pilnīgi noteikti ne – labas gaumes ieturēšana. Viņam svarīgas bija tikai ārprātīgas idejas, bezbailīga patika eksperimentēt un drosme radīt radošus atkritumus, paliekot uzticīgam savam moto: “Cīnies par savām tiesībām ballēties!”
Kuratore: Laura Valde // Vintertūras īsfilmu festivāls, Šveice

 

SHADRACH, Nataniels Hornblovers (Adams Johs), mūzikas video, ASV, 1989, 4’8’’

 

Singls no Beastie Boys otrā albuma „Paul’s Boutique”. Katrs šīs animācijas kadrs ir gleznots ar roku. Mākslinieciskais noformējums tapis Klasky Csupo studijā Holivudā. Pateicoties komplicētajam dizainam un augstajai mākslinieciskajai vērtībai klips tika izrādīts visā ASV, „22. Starptautiskās animācijas tūres” ietvaros.

 

CIAO L.A., Spaiks Džonzs, mūzikas video, ASV, 1994, 6’40’’

 

Intervija ar trim topošiem aktieriem – slepenpolicistiem no režisora Spaika Džonza 1994. gadā uzņemtā dziesmas „Sabotage” video. Džonzs ir arī šīs parodijas režisors, lomās redzami The Beastie Boys un Džonza tā laika draudzene, vēlāk – bijusī sieva Sofija Kopola.

 

INTERGALACTIC, Nataniels Hornblovers (Adams Johs), mūzikas video, ASV, 1998, 4’35’’

 

No grupas piektā albuma “Hello Nasty” – 1999. gada MTV mūzikas balvas ieguvējs. Gigantisks robots cīnās ar astoņkājim līdzīgu briesmoni. Šis video ir parodija par Japānas klasisko “kaidžu” žanru (briesmoņu filmas, tādas kā “Godzilla”) un piedāvā atbilstošu vizuālo interpretāciju grupas radošajam garam un atjautībai.

 

THREE MC’S AND ONE DJ, Nataniels Hornblovers (Adams Johs), mūzikas video, ASV, 1999, 4’34’’

 

Vēl viena dziesma no divas Grammy balvas ieguvušā albuma „Hello Nasty”. Tā iezīmē Beasty Boys sadarbības sākumu ar DJ Mix Master Mike, kuram šajā video ir nozīmīga loma. Un, bez šaubām, neaizmirstamais fisheye objektīva izmantojums!

 

A DAY IN THE LIFE OF NATHANIEL HÖRNBLOWÉR, Nataniels Hornblowers (Adams Johs), Spēlfilma, ASV, 2006, 25’40’’

 

Deivids Kross atveido Natanielu Horbloveru, Joha alter ego. Hornblovers ir dzimis Apencelā, Šveicē. Desmit gadu vecumā viņš uzņēma savu pirmo īsfilmu ar nosaukumu „Mans iereibušais kājas īkšķa nags”, kas nejaušības pēc ļāva viņam iekļūt Ženēvas Kinoakadēmijā. Šajā filmā rādīta viena viņa dzīves diena Ņujorkā.

 

DON'T PLAY NO GAME THAT I CAN'T WIN, Spaiks Džonzs, mūzikas video, ASV, 2011, 11‘8‘‘

 

The Beasty Boys kā rotaļu zaldātiņi. Grupas pēdējo video vajadzēja režisēt Joham pašam, tomēr vēža dēļ viņš jau sagatavoto filmēšanu nepiedzīvoja. Galu galā Joha vīziju īstenoja Spaiks Džonzs – viņa labs draugs un ilglaicīgs sadarbības partneris.

 

FIGHT FOR YOUR RIGHT REVISITED, Adams Johs, mūzikas video, ASV, 2011, 29‘55‘‘

 

Dziesmas „Fight for Your Right“ video ir leģendārs. Savā pēdējā projektā Johs turpina 1986. gada stāstu: pēc ballītes jaunie Beastie Boys klīst pa Ņujorkas ielām un iesaistās breakdance sacensībās ar saviem alter ego, kas atceļojuši no cita laika un pārstāv Holivudas eliti.

 

 

* ĪPAŠAIS SEANSS
METROPOLE /
METROPOLIS, Fritz Lang, zinātniskās fantastikas drāma, Vācija, 1925/26, 153'
19. oktobris, plkst. 22:00, KSuns

 

*Restaurēta versija, ar oriģinālmūziku, starptitri vācu valodā

Gigantisko Metropoli pārvalda magnāts, kurš mīt izredzētajiem atvēlētajos “debesu dārzos”, kamēr proletārieši sūri vergo pazemē. Viņu mierinātāja lomu uzņēmusies Marija. Magnāts uzdod izgudrotājiem radīt robotu - Marijas kopiju, kuram jāizprovocē strādnieki uz dumpi, lai tos nežēlīgi sodītu.
Filma “Metropole” ir viena no XX gs. vācu mēmā kino spilgtākajām virsotnēm, tās ietekme uz fantastikas filmas žanru un kino priekšstatiem par nākotnes civilizāciju turpinās joprojām. “Metropole" dēvēta gan par visu laiku vismuļķīgāko filmu, gan izpelnījusies apzīmējumu: “Viens no lielākajiem kino jelkad radītajiem neprātiem”. Filma var dižoties ar gigantismu, tā izmaksāja tolaik astronomisku summu- 7 miljonus vācu marku; tajā filmējas astoņi galveno lomu tēlotāji, 750 otrā plāna aktieri, 25 tūkstoši statistu vīriešu, 11 tūkstošu statistu sieviešu, 750 bērni. Mākslīgā cilvēka - robota Marijas radīšanas epizode zinātnieka laboratorijā ir kļuvusi tikpat klasiska kā “mehāniskais balets”.

/N.Naumanis, D.Rietuma, “365 dienas filmas”/

 

"ENCOUNTERS" ĪSFILMU UN ANIMĀCIJAS FESTIVĀLS, BRISTOLE

PAZĪSTI SAVU IENAIDNIEKU - CEĻOJUMS PA RADIKĀLO FILMU VEIDOŠANU
22. oktobris, plkst. 20:00, KSuns

 

Aicinājums izveidot programmu par radikālo kino tūlīt rezonēja ar festivālu "Encounters" un mūsu mājām, Bristoli, kur aktīvisms, ielu māksla un subkultūras ir pilsētas identitāti raksturojošie elementi. Dzīvīgajā Bristoles kultūras rajonā "Stokes Croft", Banksy's leģendārā Mild Mild West grafiti siena attēlo Teddy rotaļu lācīti, kurš apmētā trīs policistus ar molotova kokteili. Pētīt ideju par cīņu pret ienaidnieku cauri dažādām vietām un laikiem pakāpeniski ir kļuvis par mūsu izvēlēto ceļu šīs programmas izveidē, kuru "Encounters" festivāls izstrādāja kopā ar Bristoles "Radical" filmu festivālu - patiesi pārdomas izraisoša sadarbība.
No vietējā līdz globālajam, pagātnes un tagadnes cīņas rezonē un atklāt aspektus viena par otru. Apskatot politiskas rīcības, pretošanās aktus un skarbas pretrunas, kuras slēpjas aiz katra konflikta, šīs filmas izaicina skatītāju ar estētisku nojautu un strukturālu anarhiju, kas raksturīgā īsfilmu žanram, kuru mēs kā filmu festivāls cildinām bez ierunām.

 

TAGAD/
NOW, Santiago Álvarez, Kuba, 1965, 6'

Spēcīga dokumentālā īsfilma par cīņu par melnādaino ASV iedžīvotāju pilsoņtiesībām 20.gadsimta 60.gados.

 


PAZĪSTI SAVU IENAIDNIEKU/
KNOW YOUR ENEMY, Bristoles Free Prop kolektīvs, Lielbritānija, 1972, 10'

 

Bristoles Free Prop kolektīva anti-kapitālisma formulējums - filma, kas ir vienlīdz radikāla an savā idejā, gan nepieklājīgajā estētiskajā pieejā.

ZIEDU SALAS/
ISLAND OF FLOWERS, Jorge Furtado, Brazīlija, 1989, 12'

Sarežģīta satīra par patērētāj-sabiedrību izsekojot tomāta ceļam no dārza līdz atkritumiem.

PAT JA VIŅA BŪTU BIJUSI NOZIEDZNIECE.../
EVEN IF SHE HAD BEEN A CRIMINAL..., Jean-Gabriel Périot, Francija, 2006, 10'

Francija, 1944.gada vasara: Sabiedrības nosodījums pret sievietēm, kuras tiek apsūdzētas par iesaistīšanos sakaros ar vāciešiem kara laikā.

UZ NĀVI NOSODĪTIE/
THE DEATH ROW, Maryam Ebrahimi, Zviedrija, 2013, 6'

Kādu sniegainu rītu 15 figūras, tērptas tradicionālos afgāņu sēru tērpos parādās vienā no drūzmainākajām publiskajām telpām Kabulā.

PRATINĀŠANA/
THE QUESTIONING, Rikun Zhu, Ķīna, 2013, 20' 30''

2012.gada 24.jūlijā režisors Rikun Zju apciemoja trīs cilvēktiesību darbiniekus Jiangxi provincē, kur viņu nopratināja vietējā policija. Zju pārvērš šo satikšanos par reālā laika civilās pretošanās demonstrāciju, dekonstruējot nopratināšanas loģiku.

Kuratore: Gaia Meucci // Short Film and Animation Festival Encounters, Bristole

 

VĪNES NEATKARĪGO ĪSFILMU FESTIVĀLS


CEĻOJUMI UN TRANSS – ZEMĀDAS KINO IDEJAS
22. oktobris, plkst. 22:00, KSuns

 

Sākumā mēs redzam sievieti – un viņa redz mūs. Viņas rokas ir saķēdētas virs galvas, viņas skatiens caururbj mūsu ādu, līdz viņa zaudē samaņu pēc neskaitāmiem sitieniem. Tā nebūs vienīgā reize šīs programmas ietvaros, kad skatītājs tiks tieši uzrunāts un konfrontēts ar bezsamaņu vai kādu citu prāta stāvokli. Karinas Fisltāleres darbā maigi apskāvieni aiz sevis atstāj tikai nedzīvu miesu; Bena Rasela varoņi ieslīgst transā, ko izraisījušas vai nu narkotikas, vai mežonīgas dejas. Ar bezkompromisa pieeju filmēšanai tiek radīta transam līdzīga kino pieredze. Harmonija Korīna drudža fantāzija savukārt līdzinās murgainam ceļojumam; bet Takaši Ito un Roja Andersona klasiskie darbi ir atstājuši neaizmirstamas pēdas radikālā kino estētikā. Šis radikālā kino veids necenšas „sadot pa iekšām”, bet klusu atraisīt emocijas, kas slēpjas zem ādas.


/Kuratori – Daniels Ebners un Dorisa Bauere/

 

SAPRĀTA MIEGS/
THE SLEEP OF REASON, Michaela Pöschl, Austrija, 1999, 14’

Video rāda manu seju. Kamera nekustas un visa filma ir viens kadrs. Manas acis veras kamerā līdz es paģībstu.

URBIS/
DRILL, Takashi Ito, Japāna, 1983, 5’

Kamera kļūst par tādu kā urbi, kas saspiež un savērpj istabu, kurā tā atrodas. Ar savu sarežģīto un precīzo metodi Ito apstādina procesu un iespaidīgā veidā atjauno telpu.

SATELĪTI/
SATELLITES, Karin Fisslthaler, Austrija, 2011/12, 7’

“Satelīti” rāda attēlus, kuros redzams savāds rituāls, kas demonstrē atteikšanos no varas un izplatās starp jauniešiem ar video platformas YouTube palīdzību. Nozīmīgas tā sastāvdaļas ir pozas, žesti un pieskārieni. Ķermeņi tiek aizgūti no “bezķermeniskās” interneta vides un ievietoti kino sociālajā kontekstā, lai atspoguļotu ķermeņa reprezentāciju mūsdienu medijos; plaisu starp sevi un pasauli, privāto un publisko.

MELNBALTS TRYPPS NR.3/
BLACK AND WHITE TRYPPS NUMBER THREE, Ben Russell, ASV, 2007, 11’

„Kinematogrāfisks laicīgās ekstāzes portrets, kas atgriežas pie lielajiem Ticiānas un Karavadžo pasludināšanas audekliem”.
/Michael Sicinski, Green Cine Daily/

SNIEGA PIKAS/
SNOWBALLS, Harmony Korine, ASV, 2011, 4’

Kad režisoram ar visnotaļ pret-komerciālu domāšanu (filmas Bērni” un „Neprātīgās brīvdienas”) modes uzņēmums dod pilnīgu brīvību reklāmas izveidē, domstarpības ir neizbēgamas: „Sniega pikas” ir četras minūtes gara drudžaina fantāzija – radikāla, kaitinoša, provokatīva un diezgan biedējoša.

SLAVAS PASAULE/
WORLD OF GLORY, Roy Andersson, Zviedrija,1991, 16’

Parasts vīrietis stāsta mums par savu darbu nekustamo īpašumu jomā, viņa mirušo tēvu, viņa parasto māju u.v. vienkāršā balsī, bez jebkādām emocijām, skatoties tieši kamerā.

TRYPPS NR.7 (BADLANS)/
TRYPPS #7 (BADLANDS), Ben Russell, ASV, 2010, 10’

„Trypps Nr.7 (Badlands) intīmā, nepārtrauktā kadrā fiksē jaunas sievietes LSD tripu Bedlendas nacionālajā parkā, pirms pārvēršas plašās tuksneša ainavas formu psihodēliskā abstrakcijā. Pievēršoties priekšstatiem par romantisko cildenumu, fenomenoloģisko pieredzi un laicīgo spirituālismu, šis darbs turpina Rasela uzsākto unikālo pētījumu par transcendences iespējamību kino.”
/Michael Green, Čikāgas Laikmetīgās mākslas muzejs/


LIBĀNAS ROBEŽPĀRKĀPĒJI
CINE-JAM ĪSFILMAS
24.oktobris, plkst. 18:00, Kaņepes Kultūras centrs

 

Cine-jam, tāpat kā dzīve, ir mēģinājumu un kļūdu kinolaboratorija, vieta, kur māksliniekiem brīvi meklēt sevi un savu kinematogrāfisko valodu bez nosodījuma un lieka spiediena. Tā ir filmu veidošanas meistarklase, kas uzplaukst ik reizi, kad mākslinieks rada kaut ko no sirds un patiesas nepieciešamības radīt jebkāda veida kinematogrāfisko mākslu. Tāpat kā Visums, mēs cildinām radošumu neatkarībā no tā popularitātes vai pieņemamības. Cine-jam meistarklasēs mēs radām, lai elpotu.

Kuratore: Muriel Aboulrouss // Cine-Jam meistarklases vadītāja

 

YAGAZA, Ališa Faheda, spēlfilma, Libāna, 3’30’’

 

Pārejas pieredze starp miegu un nomodu.

 

SEN SENOS LAIKOS… DINOZAURS, Inams Ataars, spēlfilma, Lināna, 6’

 

Dvēseles ceļojums... Ieskats baiļu dzīlēs… Acs pret aci… Sagrozīts dzejolis… Sarežģītās attiecības starp patiesību un izdomu…

 

KAUCIENS, Rita Hadada, spēlfilma, Libāna, 4’

 

Bērnības sapņu zemē briesmonis ir karalis. Četrās minūtēs par iekšējo briesmoni, vilku, meiteni un gultu.

 

MĀJAS, Remī Maksuds, spēlfilma, Libāna, 8’

 

Viena nodaļa kādas sievietes dzīvesstāstā.

 

JOOJANNA, Džamals Džaffars, spēlfilma, Libāna, 5’50’’

 

Kāda zēna asiņainā bērnība un pārtapšana vīrā.

 

METRONOMS, Cirila Aris, spēlfilma, Libāna, 5’

 

Pēdējie tēva un dēla dzīves mirkļi caur mazdēla acīm.

 

SAPŪSTI ELLĒ, Šerīna Kuri, spēlfilma, Libāna, 4’12’’

 

Meitene, saniknota par to, ka tikusi izmantota, nokļūst vietā, kur tiek sagrauta ēka.

 

 

 


* ĪPAŠAIS SEANSS


MARCEDES, Haddy Zaccak, dokumentālā filma, Libāna, 2011, 68’
24. oktobris, plkst. 20:00, Kaņepes Kultūras centrs

 

 

Sešdesmit Libānas vēstures gadi, parādīti caur Mercedes Ponton (180. modeļa) stāstu, un tā vāciešu-libāniešu „ģimeni”, kuru iesauka ir „Marcedes”.
“Marcedes”: stāsts par automašīnu, stāsts par ģimeni un stāsts par valsti.

 


*EROTIC*
21. oktobris, plkst. 23:00, Kaņepes Kultūras centrs

 

2ANNAS jautā, vai caur seksualitātes kairinājumu iespējams runāt par citām ar dzimumdziņu nesaistītām lietām.
Kurators: Anna Veilande Kustikova // 2ANNAS

TAVA SMAIDA ĒNA/
THE SHADOW OF YOUR SMILE, Alexei Dmitriev, eksperimentālā īsfilma, Krievija, 2014, 3'

 

Tava smaida ēna pēc tavas aiziešanas. Asara noskūpstīja tavas lūpas, un es arī.

 

ES ESMU BRIESMONE/
I AM MONSTER, Shannon Lark/Lori Bowen, spēlfilma, ASV, 2014, 18'

 

Vivjenas ārkārtējais fetišisms ir sasniedzis jaunu līmeni – nekrofiliju. Viņa gūst baudu, apgānot mirušos slimnīcas morgā. Šonakt Vivjenu gaida jauna atklāsme par to, ko viņai var sniegt mirušie – viņa uzduras Džeisonam, svaigam līķim, kuram ir savs viedoklis par notiekošo.


LŪDZU ATSLĀBINIETIES,
PLEASE RELAX NOW, Vika Kirchenbauer, eksperimentālā īsfilma, Vācija, 2014, 13'

 

Tātad, lieta ir tāda. Šis ir darbs, kas prasa iedziļināšanos. Tikai sadarbībā ar jums tas atklāsies visā pilnībā. Tikai jūs varat dot dzīvību šim mākslas darbam. Jūs vairs nebūsiet tikai skatītāji. Jūsu loma būs daudz nozīmīgāka. Jūs kļūsiet par šī mākslas darba neatņemamu sastāvdaļu. Jūs būsiet viss! Jūs būsiet māksla!

 


MĀKSLAS DARBS YOUTUBE.COM REPRODUCĒŠANAS LAIKMETĀ:
FANU VEIDOTIE MŪZIKAS VIDEOKLIPI
24. oktobris, plkst. 23.00, Kaņepes Kultūras centrs

 

 

Seanss notiks lekcijas formā, ieeja - brīva

 

YouTube parādījās 2005. gadā, un kopš tā laika ir revolucionarizējis to, kā skatītāji uztver kustīgo attēlu. Kādreiz ekskluzīvi materiāli nu ir viegli pieejami 24 stundas diennaktī ikvienam ar interneta pieslēgumu. Lai runātu par YouTube fenomenu, kas neizbēgami ietekmē skatītāju attieksmi pret citām kustīgā attēla izpausmēm, piemēram, kino un seriāliem, kuratore atlasījusi virkni fanu veidotu mūzikas videoklipu. Šis materiāls demonstrē izplūdušās robežas starp autoru un skatītāju, kā arī to, ka skatītājs – YOU – ir YOUtube pamatā. Dažos gadījumos videoklipa izveidotājs kļūst par YouTube zvaizgni. Taču visbiežāk jaunizveidotais klips nogrimst interneta dzīlēs. Galu galā, ir jānoskaidro: kāpēc skatītāji veido paši savus videoklipus? Un kas seko tālāk, pēc šī brīža, kad robežas starp profesionālismu un amatierismu ir kļuvušas šaurākas, nekā jebkad agrāk


Kuratore: Agnese Logina // 2ANNAS