Par festivālu

 

Pavasara kultūras trakumā īstu baudījumu kinomīļiem sarūpējis Rīgas Starptautiskais īsfilmu festivāls 2ANNAS, kas jau 17.reizi maija pēdējā nedēļā aicina ielūkoties Eiropas un pasaules nekomerciālajā kino, meklēt jauno formās un saturā un, vienlaikus apzinot pašmāju kino attīstību un tendences, celt no plauktiem tos vizuālās komunikācijas piemērus, kas savulaik plēsuši ekrānus otrpus okeānam vai kļuvuši par septītās mākslas robežu lauzējiem tepat Eiropā.
Starptautiskās un Baltijas konkursa programmas ietvaros 2ANNAS profesionālas žūrijas un nepielūdzami subjektīvās un tieši tāpēc tik ļoti nozīmīgās skatītāja acs vērtējumam nodod vēl pavisam svaigus un ekrāna neapbružātus kino pieteikumus, savukārt 2011. gada Eiropas labākās īsfilmas skatāmas īpašajā Eiropas Kinoakadēmijas (EFA) balvai nominēto filmu izlasē. EFA filmu kolekcijas līdz šim tikušas izrādītas vien padsmit īsfilmu festivālos Eiropā, katrā no tiem izmeklējot pa jaunam pieteikumam prestižajai EFA balvai. 2ANNAS ir pirmais kinofestivāls Baltijā, kas nu kļuvis par Eiropas Kinoakadēmijas īsfilmu tūres „Short Matters!” pieturas punktu un arī pašmāju kinoteātros ļauj iepazīt pārsteidzoši daudzpusīgo Eiropas kino pienesumu īsfilmu formātā.
Tradicionāli 2ANNAS piedāvā ne vien kino jaundarbu skates, bet lielu uzmanību velta arī nozares radošai izzināšanai, piedāvājot tematiskas meistarklases, vieslekcijas un diskusijas par īsfilmu jomā reiz sasniegt, šobrīd aktuālo un vēl tikai nākotnē iespējamo. Šogad festivāla retrospekcijas fokusā nonācis kino, kas tapis pagājušā gadsimta 60-tajos gados – laikā, kad abpus okeānam atdzimst avangards un mākslas izpausmes, tai skaitā kino, kļūst par spilgtu laikmeta izjūtas un sabiedrības liecinieku.
Dr. Krisa Heilsa (Chris Hales), interaktīvā kino praktiķa, pedagoga un pētnieka lekcija par kino tehnoloģiju inovācijām, kas reiz pavērušas iespēju filmas ne vien skatīties, bet arī kļūt atbildīgiem par ekrānā vērojamā norisi un iznākumu, festivāla ietvaros ir neatsverams papildinājums šīgada centrālajam ārpuskonkursa notikumam – pasaulē pirmās interaktīvās filmas, čehu režisora Raduža Činčeras (Radúz Činčera) demokrātiskā kino propagandas „Kinoautomat” (1967) izrādei. Līdzās mūsdienu tehnoloģiju pavērtajām kino radīšanas un skatīšanās iespējām, vēl Padomju laikos tapušais „brīnums” uzskatāms  par autentisku pirmparaugu jaunas kino valodas meklējumiem pagājušā gadsimta 60-tajos gados.
Otrpus okeānam 60-to gadu kino avangardu 2ANNAS notvērušas ar lietuviešu izcelsmes kino režisora Jonas Mekas kameru. Tās priekšā Ņujorkas ielas kļūst par performanču un hepeningu dekorācijām, apzināta bezdarbība par savdabīgu protesta formu pret laikmeta netaisnībām un sarunas par ikdienišķo un subjektīvo – par manifestu jaunai mākslas valodai un jaunam pasaules redzējumam. Jonas Mekas filmas iemūžina tā laika masu kultūras ikonas – Endiju Vorholu, Joko Ono, Džonu Lenonu, Salvadoru Dalī –, tomēr tās nekļūst vien par arhīvu dokumentiem, bet ir autentiski un smalki izstrādāti avangarda kino mākslas darbi, kuru estētiku savās filmās mēģinājuši notvert ne viens vien izcils pasaules kino režisors.
Rīgas Starptautiskais īsfilmu festivāls 2ANNAS norisināsies no 28. maija līdz 3. jūnijam, pirmās kino skates demonstrējot jau 26. maijā Tabakas fabrikā Miera ielas svētku ietvaros un 27.maijā k/t KSuns izrādot 2011. gada festivāla apbalvotās filmas. Festivāla nedēļas laikā 2ANNAS iemājos gan k/t Splendid Palace, gan Kino Citadele un kinoteātra KSuns zālēs, kā arī būs visurredzamas un klātesošas Rīgas pilsētvidē un festivāla draugu omulīgajās telpās.


2annas2012poster_1.jpg

 

Rīgas Starptautiskais īsfilmu festivāls 2ANNAS ir neatkarīgs kino un audiovizuālās mākslas festivāls, kas meklē un iepazīstina skatītājus ar inovatīviem vizuālās komunikācijas veidiem visā pasaulē. 2ANNAS ir platforma, kas līdzās tradicionālajiem kino veidošanas līdzekļiem meklē jaunas izteiksmes un satura formas. Festivāla mērķis ir popularizēt Eiropas un pasaules nekomerciālo kino Latvijā, kā arī skatīt Baltijas filmu mākslas attīstību un tendences pasaules kontekstā. Izaudzis no jauno režisoru darbu skatēm 1996. gadā, festivāls nu kļuvis par starptautiskas nozīmes notikumu kino profesionāļu, citu mākslu pārstāvju, kritiķu, un visplašākajā skatītāju lokā.

Katra gada pēdējā maija nedēļā 2ANNAS piedāvā plašu īsfilmu kolekciju Starptautiskās un Baltijas konkursa programmas ietvaros – spēlfilmas, animācijas, dokumentālās filmas, videomāksla, eksperimentālais kino, u.c. Paralēli tiek rīkotas radošās darbnīcas, ārvalstu lektoru vieslekcijas un priekšlasījumi par jaunākajām tendencēm pasaules kinematogrāfā un audiovizuālajā jomā, kā arī tematiskas ārpuskonkursa skates, retrospektīvas, kino un video darbu programmas no citiem starptautiskiem īsfilmu festivāliem, kino skolām, eksperimentālā kino un radošajām apvienībām. Līdzās apjomīgajam piedāvājumam festivāla laikā, 2ANNAS rīko filmu skates un citus ar īsfilmas žanru saistītus notikumus Rīgā un citās Latvijas pilsētās visa gada garumā.

2ANNAS eksistē kontekstā, kurā īsfilmas formāts ir ne vien pakāpiens uz pirmo pilnmetrāžas darbu, bet gan apzināta, konsekventa izvēle, kuras rezultāts ir augstvērtīgs mākslas fakts.