Warning: session_start() [function.session-start]: open(/opt/alt/php52/var/lib/php/session/sess_a7luj687cvp5j5juuqjecot6f7, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in /home/annaslv/public_html/2012/includes/conf.php on line 61
: 2ANNAS 2012 : FESTIVĀLA PROGRAMMA 2012 : Igaunijas kino - 100! :

Igaunijas kino - 100!

 Volli_Pall.jpeg
Chintis Lundgren, Volli Pall

Kas bija pirmie – latvieši vai igauņi? Mēs pamatoti lepojamies ar Rīgas Poētiskā dokumentālā kino skolas sasniegumiem un atpazīstamību pasaulē, taču tepat, dažus simtus kilometru uz ziemeļiem, Igaunijā, 60. gados tāpat uzbangoja dokumentālā kino jaunais vilnis.

Metafora un ironija ir igauņu kino receptes sastāvdaļas jau no tā pirmsākumiem – igauņu kino pioniera Johanesa Pāsukes 1912. gada filma Lāču medības Pērnavā (Bear Hunt in Parnu County, Karujaht Pärnumaa) ir vispāratzīta alegorija par politisko cīņu starp igauņiem un baltvāciešiem.

Prasme nepārprotami likt skatītājam saprast to, ko skaļi nedrīkst teikt, līdz pilnībai tika noslīpēta padomju laikā, un šī dokumentālo īsfilmu programma ir spilgtākais pierādījums, ka igauņi ir izbaudījuši to, ka izdevies apmānīt sociālistiskā reālisma sludinatājus un komunisma pravietotājus – gluži kā pasaku ganiņam velnu – radot daudznozīmīgus meistardarbus, kuri joprojām šķiet neticami jauneklīgi un avangardiski.

Pats svarīgākais kino veidošanā ir draiskulīgs prieks un dziļa izpratne par savu laikmetu.

 

Igaunijas kino simtgade. Dokumentālo īsfilmu programma
30.05. 20:00 Splendid Palace, 76 min

 

Ruhnu_jpg.jpg
Ruhnu
Roņu sala
Režisors: Andres Sööt, 1965, 10'21 min

Niecīgās Ruhnu saliņas un tās iemītnieku portrets, pateicoties diktora tekstam, pārtop meditācijā par jūru, zemi, vērtībām un cilvēcisko spēju robežu pārkāpšanu. Ievērojamā igauņu dokumentālista Andresa Sota debijas filma.

 

 Pikk_j.jpg
The Long Street
Garā iela
Pikk tanav
Režisors: Hans Roosipuu, 1966, 9'50 min

Tallinas vecpilsētas rosīgākās ielas filmējumi pretstatīti tās mierīgākajiem nostūriem, prasmīgi savienojot ar slēpto kameru uzņemtus kadrus ar studijā tapušu trokšņu un mūzikas pavadījumu. Filma uzņemta pēc Lenarta Meri – savulaik kino veidotāja, vēlāk Igaunijas prezidenta – idejas un scenārija.

 

Tallinna_Sald.jpg
Tallinn Secrets
Tallinas noslēpumi
Tallinna saladused
Režisors: Ülo Tambek, 1967, 11'11 min

Vēl viena pēc Lenarta Meri idejas un scenārija veidota avangardiska filma ieved skatītāju Tallinas vecpilsētas tumšākajos un spocīgākajos nostūros, liek atdzīvoties senajiem mūriem, torņiem, kāpnēm, durvīm un atklāj akmens pasaules noslēpumus.

 

Talupojad_j.jpg
The Peasants
Zemnieki
Talupojad
Režisors: Ülo Tambek, 1968, 17'50 min

1968. gadā tapusī filma tika nolikta plauktā līdz 1989. gadam. Atjaunotās versijas sākumā tiek lasīts Tallinfilm kinostudijas lēmums – filma ir pārāk pesimistiska, autori nav spējuši realizēt tēmas potenciālu, atainojot igauņu zemnieku dzīvi un sociālistisko cīņu, neizbēgami liekot turpmākos kadrus uztvert kā griezīgu kritiku par attālināšanos no tradicionālajām vērtībām un ironiju par kolektivizācijas labumiem. Diktora tekstā izmantoti citāti no Komunistiskās partijas programmas.

 

Kodukula_j.jpg
Home Village
Dzimtais ciems
Kodukula
Režisors: Peep Puks, 1969, 10'23 min

Poētisks lauku dzīves vērojums no pavasara līdz rudenim, no vecajiem ļaudīm līdz bērniem, no sējas līdz pļaujai.

 

 511.jpg
511 Best Photos of Mars
511 paremat fotot Marsist
511 labākās Marsa fotogrāfijas
Režisors: Andres Sööt, 1968, 14'33 min

60. gadu igauņu dokumentālā kino meistardarbs, kas negaidītā veidā apvieno slēptās kameras filmējumu populārākajās Tallinas kafejnīcās ar Bītlu un Hendeļa mūziku, dzeju un ziņām par astronomijas jaunatklājumiem skaņu celiņā, radot savādu efektu, it kā ielūkojoties jaunatklātas planētas neparasto iemītnieku dzīvē.

 

Vairāk par šiem 100 aizraujošajiem gadiem kaimiņzemē lasāms šeit.


Warning: Unknown: open(/opt/alt/php52/var/lib/php/session/sess_a7luj687cvp5j5juuqjecot6f7, O_RDWR) failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/opt/alt/php52/var/lib/php/session) in Unknown on line 0