Jaunumi

2008-05-24
Filmu programmas apskats: *Līdz 16.g.vec. neiesakām
Īsfilmu festivāls "2Annas" I Starptautiskā konkursa programma "*Līdz 16 g. vec. neiesakām" kinoteātrī "K.Suns", otrdien, 27.maijā 19: 00.

Ir tādi ieteikumi, kurus labāk ņemt vērā. Es nezinu, vai šis ir tas gadījums. "*Līdz 16 g.vec. neiesakām" ir viskaitinošākā un nekautrīgākā festivāla "2 Annas" starptautiskā konkursa programma, taču varbūt tieši šādas filmas jāredz pusaudžiem, kas vēlas iziet iniciāciju "lielajai dzīvei".

Cik ļoti gan gribas ticēt, ka pasaule tad, kad mēs izaugsim, būs līdzīga kulta filmas "Amēlija" realitātei - īstā, noslēpumainā mīlestība, kūsājošs dzīvesprieks, skaistas ciešanas, bet vēl skaistāks sapņu un savas dzīves piepildījums. Filmas programmā "*Līdz 16 g.vec. neiesakām" skatītāju "noliek pie vietas" - realitāte ir daudz nožēlojamāka, tukšāka, skarbāka. Šis kontrasts starp vēlamo un esošo nokaitina tā, ka gribas ielauzties filmas plaknē un sapurināt galvenos varoņus, kāpēc jūs esat tik gļēvi, visu pieņemoši, tik nespējīgi savu eksistēšanu pārvērst par dzīvošanu? Taču vienīgais, ko tu vari sapurināt, esi tu pats, un tas ir šīs filmu programmas lielākais trumpis.

Vācu filmā "Stand straight" satiekas divi jauni cilvēki, viens nožēlojamāks par otru. Tā pat kā citas šīs programmas filmas, "Stand straight" liek uzdot sev daudz nesaudzīgu jautājumu. Galvenā varoņa, boksera, atveidotājam Klemensam Šikam ir ievērojama aktierpieredze gan televīzijas filmās un seriālos, gan uz "lielā ekrāna", tajā skaitā Džeimsa Bonda "frančīzes" 2006. gada turpinājumā "Casino Royale". Viņš ir pārliecinošs savā bezperspektīva cilvēka lomā, un kopā ar aktrisi, kas atveido viņam līdzvērtīgu bēdumāsu, viņi rada līdz mielēm izgaršojamu neveselīgu attiecību gaisotni, no kurām viens tomēr atrod izeju.

Taču neveselīgas attiecības nav tikai dzīves pabērnu privilēģija. Ar filmu "Look What You Have Done To My Heart" tās veidotāji no Lielbritānijas pievēršas visparastākajai vidusšķirai. Starp citu, iesaku pirms šīs un arī pirms citām filmām nelasīt to anotācijas, tā jūs iegūsiet savu sižeta interpretāciju un līdz ar to arī daudz vairāk pārdomu. Ne jau vienmēr jaunajiem režisoriem izdodas parādīt tieši to, ko viņi ir gribējuši parādīt. Reizēm tas ir kas krietni vairāk, bet to skatītājs var nesaņemt, ja ierobežo savu uztveri režisora iecerētajā domu maršrutā.

Neveselīgas attiecības, vientulība un tās izraisītās komplikācijas apspēlētas arī ASV īsfilmā "Rubberheart", taču amerikāņu "skarbā realitāte" ir krietni vien saldsērīgāka par eiropiešu. Bet varbūt tieši šis saldums kļūst par manas eiropeiskās morāles konfrontētāju - galu galā ar smaidu pieņemt otra cilvēka "skeletus skapī", tas varbūt vairāk pa spēkam nācijai, kurā jau no bērna kājas tiek iepotēts, ka katrs cilvēks ir ideāls, kāds viņš ir. "Rubberheart" izceļojusies jau pa vairāk kā desmit festivāliem un saņēmusi arī skatītāju balvas. Pievērsiet uzmanību filmas vienīgajai aktrisei Rebekai Holai - viņa ne tikai spēlēs galveno lomu Vudija Allena jaunākajā projektā "Vicky Christina Barcelona", kurā filmējas arī Penelope Krusa un Skārleta Johansone, bet arī ir stāsta "Meggie" autore, pēc kura tapusi "2 Annās" redzamā īsfilma.

Ko vēl jūs sagaidīsiet programmā "*Līdz 16 g.vec. neiesakām"? Melno humoru un šausmu atmosfēru Meksikas filmā "Reality show". Patiešām nežēlīgu maģisko reālismu darbā "Pretty little thing" un pārsteidzošu kino profesionalitāti Izraēlas gangsteru trillerī "Roads". Taču šī programma nav par kino profesionalitāti, aktieru meistarību vai mīļāko filmu. Svarīgi, cik ļoti tā spēj nokaitināt, rādot jums jūsu pašu dzīvi. Pēc seansa gan labāk neprasiet draugiem, kura filma viņus novedusi līdz baltkvēlei - tas var būt pārāk personiski.

Zane Pērkone, speciāli www.delfi.lv

2008-12-02 2ANNU īsfilmas K/t "Rīga" dzimšanas dienā Vairāk » 2008-12-01 Īsfilmu pieteikšana festivāla 2ANNAS 2009 konkursa programmām sāksies decembrī Vairāk » 2008-10-22 Kino Komūna U35 Vairāk »