Jaunumi

2008-05-23
Filmu programmas apskats: Baltie taustiņi
Īsfilmu festivāla "2ANNAS" III Starptautiskā konkursa programma "Baltie taustiņi" kinoteātrī "K.Suns" 29.maijā 18.00.

Neapmuļķojiet sevi, baltie taustiņi neklimperēs poētiski par mīlestību, kā ar precīzi tēmētiem klavierāmuriņiem tie uzsitīs pa sirds vājāko punktu.

Tomēr nevajadzētu domāt, ka festivāla "2 Annas" Starptautiskā konkursa programma "Baltie taustiņi" sastādīta ar mērķi skatītāju sāpināt. "Baltie taustiņi" piedāvā pētīt cilvēku, viņa spēju vai nespēju iekļauties pašam savā dzīvē, vēlmi izlauzties, vēlmi doties pretī laimei, neatkarīgi no tā, kurā punktā šis ceļš sākas.

Krievijas režisora Mihaila Mareškina melnā humora komēdijā "Argentina. The interview with a dead drug-dealer" ceļš uz laimi sākas no pagrīdes narkobiznesa "biroja" šaurajām, smacīgajām telpām. Šāda laime karājas mata galā, taču uzcītīgais tumšā biznesa klerks nešauboties riskē to sasniegt. Spāniete Pilāra filmā "Padam..." ir sasniegusi četrdesmit gadu slieksni, bet vēl joprojām ir viena. Jauna kanādiete ar bērnu zem sirds jau ir viena, bet glīta somiete nekurienes vidū savu iespējamo laimi izšķiež sev nepiemērotā darbā - veicot ceļa remontu. Jā, protams, režisori vēl aizvien taisa filmas par laimi, tā pat kā aizvien tiek taisītas filmas par mīlestību, un varbūt tieši jaunajiem laimes un dzīves ceļa izvēles tēma ir īpaši aktuāla. Iespējams kāds, un par to režisori varētu tikai līksmot, līdzīgi kā visu šīs programmas filmu varoņi kādā brīdī, seansa laikā sajutīs "grūdienu pretī laimei". Nekautrējieties, bet aizrakstiet par to režisoram pateicību.

Mana favorīte šajā festivāla programmā ir ASV / Bosnijas un Hercogovinas kopražojuma filma "In The Name Of The Son". Jāatzīst, sākumā īsti nejutu vēlēšanos to skatīties, jo kas gan vēl bez negatīvām emocijām sagaidāms no filmas par kara šausmām, šādus gabaliņus, tikai daudz vieglākā formā, jau veiksmīgi štancē Holivudas filmu rūpnīcās. Es kļūdījos. Režisors filmai piešķīris tādu cilvēcību, psiholoģisku smalkumu, ka kaklā sažņaudzas kamols. Nenoliedzami, filma savu iedarbību ieguvusi arī pateicoties aktierim Sergejam Trifunovičam, kura talantu, iespējams, apliecinātu filmēšanās kopā ar Džonu Kjūsaku un Oskara balvas laureātiem Benu Kingsliju un Nikolasu Keidžu.

Pasaulslavenais Kannu kinofestivāls prestižu ieguvis vairāku iemeslu dēļ. Viens no tiem - spēja atklāt jaunus talantus. Vismaz šajā jomā "2 Annas" daudz neatpaliek no "glamūrīgā" sāncenša, jo tikai apmēram nedēļu vēlāk Rīgā ir iespēja redzēt to, ap ko mielojas kino gardēži Francijas mazpilsētā. Somijas režisora Juho Kuosmanena klusuma spriedzes filma "Roadmarkers" Kannās oficiāli izvēlēta jauno režisoru programmai. Tā liek just līdzi, komiski dramatiskajā situācijā atpazīt sevi un ļauties vieglumam, ar kādu galvenā varone dodas pretī vēl neapzinātajām dzīves iespējām.

Ne tikai savdabīgā sižeta dēļ pieminēšanas vērta ir filma "Argentina. The interview with a dead drug-dealer". Stāsta veidošanas struktūrā un filmas vizuālajā stilistikā, iespējams, reprezentējas krievu kino popsīgākās tendences, kas asociatīvi sasaucas ar Gaja Ričija grāvējgabala "Ķēriens" vizuālo tēlu.

Kanādiešu "Facing Emptiness", iespējams, ir šīs programmas visdrūmākā filma, tā ir vientulības un tukšuma sauso salmu garšas caurstrāvota. Mazliet biedējoši, cik šī sajūta pazīstama, dzīvojot komunikāciju superiespēju laikmetā. Taču nobeigums it kā maigi uzsit uz pleca- mēs esam daudz stiprāki, nekā mums pašiem šķiet, un laime "ir tur iekšā".

Zane Pērkone, speciāli www.delfi.lv


2008-12-02 2ANNU īsfilmas K/t "Rīga" dzimšanas dienā Vairāk » 2008-12-01 Īsfilmu pieteikšana festivāla 2ANNAS 2009 konkursa programmām sāksies decembrī Vairāk » 2008-10-22 Kino Komūna U35 Vairāk »